Popis produktu
V rozsáhlé písance jsou strany postupně věnovány rozkreslení, nácviku psaní vlnovek, čárek, obloučkům, rovným čarám, kličkám, zátrhům, jednotlivým písmenkům, slabikám a v závěru i celým slovům.
Při tvorbě písanky byl brán ohled nejen na schopnosti dětí, ale i na požadavky, které jsou na nácvik psaní kladeny z MŠMT.
Díky počtu 160 stran je každému písmenku věnován dostatečný rozsah na pečlivé procvičení. Součástí písanky je úvod s metodickými pokyny.
Publikaci mohou využít rodiče s dětmi i učitelé prvního a druhého ročníku ZŠ.
O učebnici
Dříve než začnete pracovat s tímto pracovním sešitem, přečtěte si prosím pár rad, které vám mohou být při nácviku správného psaní nápomocny.
Při samotném nácviku si nevšímejte pouze papíru a tužky, kterou drží dítě mezi prsty. Měli byste dítě pozorovat z větší dálky, tak můžete sledovat jeho správné držení těla. Je velice důležité, aby dítě při psaní sedělo rovně, s oběma nohama na zemi. V žádném případě by nemělo sedět na jedné noze nebo bokem ke stolu. Velmi často se dítě u psaní všelijak kroutí. Při takovém psaní si po chvíli začíná stěžovat, že dostává křeč v zápěstí a je unavené. Při dlouhotrvajícím špatném držení těla může dojít k deformaci páteře dítěte.
Při samotném psaní se tedy snažte dodržovat následující rady:
- Nejenom psaní, ale jakákoliv činnost s dítětem by měla být vedena formou hry.
- Na dítě nevyvíjejte přílišný nátlak. Nenuťte dítě do psaní, aby si nevytvořilo k této činnosti odpor.
- Při samotných počátcích procvičování psaní nemusí dítě pracovat vsedě. Pokuste se využít tabule, papíru ležícího na podlaze pokoje, popřípadě chodníku před domem. Výhoda takového nácviku je v tom, že dochází k uvolnění nejen záprstní části dětské ruky, ale i celého zápěstí, loktu a ramenního kloubu.
- Poté můžete přejít k samotnému psaní u psacího stolu.
- - Stůl určený ke psaní by měl býr přizpůsoben věku a tělesným rozměrům dítěte. Nejvhodnější je stůl, který má co nejvíce nastavitelných prvků.
- - To samé by mělo platit o židli, na které dítě sedí.
- Při psaní musí být obě chodidla položena na podlaze.
- Kolena s židlí musí svírat pravý úhel. Taktéž i lokty by měly v nejideálnějším případě svírat s deskou psacího stolu pravý úhel.
- Dítě by mělo mít při psaní na pracovní desce stolu dostatek prostoru pro pohyb.
- Veškeré rušivé předměty, jako jsou fotografie, knihy nebo dokonce hračky, musí jít ze stolu bezpodmínečně pryč. Pozornost dítěte v tomto věku je přibližně 20 minut.
- Nesmíte zapomínat na dostatečně dlouhé přestávky.
- Při nácviku psaní je vhodné používat kvalitní tužky s trojúhelníkovým profilem. U méně kvalitních tužek musí dítě vyvíjet nepřiměřeně velký tlak na podložku. Právě tento nešvar bývá největší chybou při procvičování psaní v domácích podmínkách.
- Při správném držení psacího náčiní se musí malíček lehce dotýkat papíru.
- Tužka se drží ve třech prstech. Dříve než přejdete k samotnému procvičování vlastního psaní, je vhodné provést určité uvolňovací cviky.
- Dobré tepelné podmínky a dostatek světla musí být samozřejmostí!
- Je nutné mít neustále na paměti, že jde o správné držení dětského tělíčka a s tím související jeho zdárný vývoj.
Pozor! Nesprávné návyky by se v budoucnosti velmi těžko napravovaly.